}

Lenka Filipová vydala Oppidum

Lenku Filipovou známe v jejích mnoha podobách zpěvačky (a samozřejmě kytaristky) od písniček Za všechno může čas a Mosty přes její méně známé písničky, které se nehrají v rádiu, ale dotvářejí široký záběr zpěvaččiny tvorby v projektu Concertino.

Po patnácti letech přichází Lenka Filipová s novinkou, studiovým albem Oppidum, které jakoby ukazovalo keltskou stránku zpěvačky. Stránku, se kterou už tak často koketovala na svých albech i na koncertech, vždy přidala jednu dvě písničky z irských nebo bretonských luhů a hájů. A je to konečně tady - Lenka si dovolila úplně oddat kráse keltské hudby. Již déle spolupracovala se s báječným virtuózem na keltskou harfu Seanem Barrym, obklopila se dalšími lidmi, kteří milují Kelty jako ona.

 Celé album je až na česky zpívanou písničku tvořeno tradicionály ve zpěvaččině podání, na výběru skladeb i pojetí písniček spolupracovala právě se zmíněným Seanem Barrym,  album produkoval David Solař (producent Dary Rolins, Anety Langerové, Báry Basikové, aj.) Celé album zde k poslechu na Spotify.

Album je výjimečné i širokou škálou jazyků, kterými jsou písničky zpívané - irský i skotský gealic, bretonština, angličtina a čeština. Česká písnička je jediná na albu, ale je přenádherná.

Česká verze Cathy's song se jmenuje Na cestě a můžete si ji pustit na Youtube.

Cathy's song je písnička od Paula Simona, které ušil David Stypka nový textový kabát a ten sedí Lence skutečně na tělo.

Jdu čarokrásnou krajinou, i nevlídnými pustinami,
netrápím se dávno tím, kudy kroky mé jdou,
když kus té pouti půjdu ještě s vámi.

 

Svět se mnou smýká do všech stran,

přiznávám, já mnohdy nechala se.

Teď víc sama sebou už rozpoznávám,

Vábení slepých ramen řek v celé jeho kráse.

Způsob, jakým se Lenka Filipová se svými přáteli pustila do nahrávání desky, se odráží ve výsledku. Album je skutečně velmi příjemné k poslechu, tradiční písničky jsou mnohdy mnohem krásnější než je známe v originále. Z celého alba je cítit, že se zpěvačka na produkci tohoto projektu těšila a ponořila se celým svým já do tvorby. Písničky jsou tklivé, jemné, různé nálady od dojetí po odhodlání dávájí každé píšničce zvláštní ráz. Lenka Filipová není pouze interpretkou písniček, ale na jejich základě skutečně vytváří písničky nové, například u písničky Tri Martolod (Trois Matelots).

Lenka Filipová představí své album fanouškům na jarní šňůře koncertů, které začnou 28. února v Bratislavě, pokračují 10. března v Košicích, 17. března v Brně, 20. března v Ostravě. Konec turné bude 25. března v pražské Lucerně. Na turné bude hrát hlavně písničky t nového alba, doplní je některými staršími písničkami. Určitě uslyšíte i nějakou klasiku, protože to by si Lenka Filipová, jak ji známe, neodpustila. Koncerty bude doprovázet smyčcový orchestr. Vstupenky zakoupíte na webu Ticketportal v cenové relaci od 390 Kč do 1 490 Kč v regionech a 590 Kč - 1 990 Kč v Lucerně. Album i vstupenky se báječně hodí jako vánoční dárek pro maminku, pro manželku nebo pro jako dárek pro švagrovou, se kterou si můžete zpříjemnit pondělní, středeční nebo nedělní večer v březnu.