}

O MNĚ

Můj příběh nezačíná klasicky na mateřské dovolené, kdy se mi začala zvyšovat potřeba se učit nové schopnosti a také se zajímat o ekologii. Začíná už někdy v první nebo druhé třídě, kdy jsme začali ve třídě volit nebožáka, co půjde paní učitelce vybrat dárek. A tato funkce se mnou i rostla a přetrvala až do zaměstnání. I teď mě pobaví vzpomínka, jak jsem vůbec nechápala, co kolegové koupili mně k narozeninám. A co koupili jiné kolegyni, když jsem nebyla v práci a někdo holt musel jít koupit dárek. Přesně ty "sranda dárky", které mně nikdy moc vtipné nepřišly.

Tak jsem dárečková. A jestli znáte a sem tam si vzpomenete na Pět jazyků lásky, tak mě opravdu manžel nejvíc potěší, když mi cestou z práce přinese cokoli. Drobnost. "Hele, zahlídl jsem tam Guinesse, tak jsem ti jednoho vzal." nebo "Stál jsem ve frontě a najednou koukám, takovej malej bílej kamínek, ale jak byl lesklej!". Miluju dárky. Moje maminka je taky dárečková. A vždycky jsme takové až napjaté, jestli se dárek té druhé bude líbit. A moc nám oběma na tom záleží. Udělat si radost, trefit se, trochu si navzájem rozšířit obzory novou věcí. A taky ta forma, aby dárek vypadal tak, že vyjádří, že jsme si s tím daly práci a jen neprolítly obchodním domem v panice, že zase nic nemáme. Že ten dárek dává smysl.

Můj muž se snaží, ale moc na to není. A tak jsem pro mého muže a další báječné lidi, kteří skutečně dárečkoví nejsou a celkově je tenhle zvyk předávání věcí dost obtěžuje, sestavila krabičky. Je v nich všechno, co je fér.

  • Přírodní kosmetika, kterou někdo buď vyrobil ručně v Čechách a na Slovensku, nebo to jsou přírodní značky ze zahraničí.
  • Svíčky ekologické a zdravé.
  • Čaje buď biologické v kompostovatelném obalu nebo od Bylincy, kde je Míša kriticky vybírá od dodavatelů.
  • Kosmetika od lidí, kteří si v Čechách a na Slovensku sami prošli tu cestu certifikací a prosazení se na trhu.
  • Hrníčky od Diakonie Rolnička, které mám moc ráda a celkově se mi líbí. Líbí se mi, jak hrnečky vznikají a kdo kolem jejich výroby je.

Potkala jsem spoustu zajímavých lidí, ke kterým mám velký obdiv, že něco umí vyrobit. Já to moc neumím, i když se sem tam něco naučím. Ale ráda navrhuji a dál se učím poskládat dárkové krabičky, které mají smysl. Snažím se vybírat co nejvíc ekologické a dál použitelné obaly. Snažím se o zakomponování potřeb pro bezobalový život.

Vybírám produkty, které pomohou lidem v chráněných dílnách se dál rozvíjet. A přinesou jim nějakou tu korunu. Samozřejmě u čehokoli, co je handmade a přírodní kosmetika bude cena vyšší, než u krému z drogérie. Ale už je čas si dopřát něco lepšího, nebo si to alespoň jen vyzkoušet. A dopřát to i našim maminkám a babičkám. Ty jsou schopné kupovat kočce bio granule z Kanady, ale mažou se indulonou.

Takže si všechno pěkně projděte. (Ano, je to dlouhý, ale už to bude.) Najděte si možnosti slev, které tu jsou trochu poschovávané. A moc ráda vám pošlu nebo předám balíček. Váš dárek pro ženu.

Adriena