Sheldon Cooper s dárkem
Návody

Dárkové zásady pro Sheldona Coopera

Co by potřeboval vědět Sheldon Cooper o dárcích?

Jak bych vysvětlila Sheldonovi ze seriálu Teorie velkého třesku, co je na těch dárcích tak důležitého? (Pokud seriál nesledujete, tak Sheldon Lee Cooper je jednou z hlavních postav seriálu, je velmi nadaným vědcem a profesorem fyziky. Sheldonův psychologický profil odpovídá osobě postižené Aspergerovým syndromem. Díky tomu se musel naučit některé společenské zásady. Například ho jeho matka naučila, že pokud je jeho blízká osoba v psychickém diskomfortu, je vhodné nabídnout horký nápoj na zklidnění. Což je Sheldonova jediná lidská reakce na smutky a rozhořčení, kterými procházejí jeho přátelé.)

Výběr dárku - Návod pro Sheldona Coopera
Výběr dárku – Sheldon Cooper

Výběr dárku

Dárek je jeden z projevu náklonnosti nebo lásky. Nebo možnost, jak poděkovat. Potěšení z dárku může zvýšit moment překvapení. Tedy překvapení v dobrém.

Někteří lidé preferují vybrat si dárek sami, v tomto případě s může jednat o věc, kterou by si sami nemohli pořídit. (Ať už z finančních důvodů – na dárek se složí celá rodina – nebo z důvodu nedostupnosti věci pro obdarovaného – např. babička z vesnice by ráda jela do okresního města do divadla a zajištění vstupenky na představení je pro ni příliš složité.) Věnování dárku je v každé rodině nebo kolektivu nastaveno trochu jinak. V rodině mohou být na dárky navázané i komplikovanější soubory emocí (např. očekávání, dokazování náklonnosti, soutěžení).

Je možné se zeptat, jaký dárek by si oslavenec přál. Velmi častou odpovědí bude „nic mi nedávej“, což situaci moc nezjednodušuje.

Neutrálními dárky jsou pozornosti, které se dají zkonzumovat (pralinková bonboniéra, mužům kvalitní alkohol, poukaz do oblíbeného obchodu). Ženě je vhodné věnovat řezanou květinu zakoupenou v květinářství.

Základní zásady pro darování:

 1. upřímně se snažíme zjistit, co dotyčná osoba má ráda (a co ráda nemá)
 2. dárek zakoupíme a zajistíme, aby byl zabalený (koupíme dárkovou tašku nebo zabalíme do dárkového papíru doma)
 3. nevěnujeme věci, které jsme již používali (pokud tak nejsme domluveni)
 4. zajistíme, aby na dárku nebyla cenovka, a cenu obdarované osobě nesdělujeme, ani nenaznačujeme („No pěkný to je, ale těch peněz, Maruško…“)
 5. při předání dárku popřejeme potřesením ruky a dárek předáme
 6. nesnižujeme hodnotu a význam předávaného dárku
 7. obdarovaný si dárky otvírá vzápětí, neodnáší je domů zabalené
 8. obdarovaný se snaží projevit upřímnou radost a poděkuje za dárek, i když ho potěšil méně
 9. papíry, stužky, taštičky, které byly předány s dárkem, patří oslavenci, nebereme si je zpět
 10. o všech dárcích (i těch, které jsme dostali v minulosti), se vyjadřujeme s úctou („Podáš mi tu zelenou konvici na čaj? To je tak hnusná, ani ti nevim, od koho jsem ji dostala…. Od tebe? No opravdu krásná je.)

Jak se zavázat

V jednom z dílů Teorie velkého třesku dostane Sheldon od své kamarádky Penny dárek. Sice vyjádří potěšení, ale připomene i fakt, že obdržením dárku se jí stal zavázaný a očekává se, že jí pozornost oplatí. Ona mu odvětí, že ať jí nic nedává. Sheldon se ale ohradí:

– Samozřejmě, že musím. Podstata zvyku je, že já teď musím jít a koupit ti dárek odpovídající hodnoty a představující stejnou míru přátelství jako představuje dárek, který jsi mi dala ty.

Proto bychom měla mít na paměti, že jeden z největších chytáků darování dárků je vyšroubování ceny vzájemných dárků spirálou čím dál větších hodnot dárku. Můžeme se dostat na hodnotu dárku, která nám už ani nedělá radost z darování, ani cena už není pro nás únosná. Dárky jsou jen symbol. A představují to, že jsme si na dotyčného vzpomněli a chtěli mu udělat radost.

Zatím žádné komentáře. Můžete být první!

  Odešlete odpověď